Liečenie

KONKRÉTNE POUŽITIE PROPOLISU :  

(Abecedný zoznam chorôb) 

AFTY

Drobné pupienky v dutine ústnej potierame tinktúrou niekoľkokrát denne do vymiznutia, 1 až 2 dni.

AKNÉ

Drobné pupienky na pleti a pokožke vysušujeme tinktúrou,alebo kozmetickou vodou, tinktúru je možné zriediť prevarenou vodou. Liečba 1 až 3 týždne.

ANGÍNA

Pri ochorení sa podáva 1 kávová lyžička tinktúry v pohári vlažnej vody alebo čaju 2 až 3x denne. Zaparovacie zábaly krku sa môžu pokvapkať asi 30 kvapkami tinktúry alebo použiť suchý zábal a namazať krk, alebo obklad masťou. Dobré je tiež kloktanie - do pohára vlažnej vody dáme 1 kávovú lyžičku tinktúry.

ARTRÓZA

Bolestivé ochorenie kĺbov. Veľmi účinné sú masáže masťou, alebo tinktúrou v oblasti bolestivého miesta, alebo obklady suché s použitím masti, alebo vlhké zaparovacie obklady s použitím tinktúry. Dobré je aj vnútorné podávanie tinktúry 1 až 2x denne 1 kávovú lyžičku.

ASTMA

Vnútorné podávanie tinktúry 1 až 2x denne 1 kávovú lyžičku dopĺňame inhaláciou - do hrnčeka horúcej vody dáme 1 kávovú lyžičku tinktúry a výpary inhalujeme. Vhodný je tiež mastný obklad hrudníka propolisovou masťou.

BOLESTI HLAVY

Pomáhajú masáže krčnej chrbtice, obklady na zátylku, potieranie spánkov a dlhodobé vnútorné podávanie tinktúry 1x až 3x denne 10 až 30 kvapiek v pohári vody alebo čaju. Tinktúru používame preventívne aj v období bez ťažkostí, ale v nižších dávkach.

BOLESTI CHRBTICE

Veľmi účinné sú opakované masáže masťou, alebo tinktúrou v mieste bolesti, alebo suché obklady s použitím tinktúry. Dobré je aj vnútorné podávanie tinktúry 1x až 2x denne 1 kávovú lyžičku.

BOLESTI V KRKU

Dobré sú zaparovacie zábaly s použitím tinktúry, alebo suché zábaly s použitím masti. Je možné kombinovať s kloktaním - do pohára vlažnej vody, alebo čaju pridať 1 kávovú lyžičku tinktúry. Tiež sa podáva vnútorne 1 kávová lyžička tinktúry 1x až 2x denne.

BOLESTI ZUBOV

Do boľavého zuba kvapneme tinktúru, alebo ňou potierame ďasno a boľavý zub. Bolesť obyčajne rýchlo odznie. Ak sa ale bolesť vracia aj po opakovanom ošetrení, je nutné vyhľadať lekára. Po extrakcii zuba dávame mulový drén namočený do tinktúry.

BRADAVICE

Potierame, alebo kvapkadlom bodkujeme okolo bradavíc, necháme zaschnúť a zalepíme na 1 hodinu denne po 2 týždne. Najvhodnejšie je rýchloobväz, v ktorom sme vystrihli malý otvor, ktorým bradavica nie je prikrytá. Malé bradavičky stačí 1x denne ošetriť tinktúrou a prelepiť prestrihnutým rýchloobväzom, alebo náplasťou, opakovať po 2 týždne.

Bradavice sa môžu odstraňovať aj tak, že sa obloží malými kúskami surového propolisu, alebo zmiešaného s malým množstvom medu a prelepí sa na 2 až 3 týždne. Podľa potreby obnovovať. Pri výskyte veľkého množstva bradavíc je veľmi náročné ošetrovať jednu po druhej. Preto sa vytipuje jedna bradavica, nemusí to byť práve materská. Najlepšie je bradavica umiestnená tak, aby jej ošetrenie bolo dobre prístupné. Táto bradavice sa ošetruje kašovitou hmotou pripravenou z medu a z jemného surového propolisu. Túto kašičku ob deň nanášame okolo bradavice a prelepujeme. Počas 2 až 3 týždňov všetky ostatné bradavice postupne odpadnú, pričom tá ošetrovaná odpadne ako posledná. Týmto spôsobom sa odstránia aj bradavice, ktoré doteraz odolávali všetkému ostatnému.

CUKROVKA

Podáva sa 1x denne 1 kávová lyžička tinktúry samotnej, alebo v pohári vody alebo čaju. Pri tomto ochorení je vhodné po 2 až 3 týždňoch užívania na 1 až 2 týždne vynechať. Hladina cukru v krvi postupne klesá.

CYSTY

Vhodné je v mieste cysty potierať pokožku niekoľkokrát denne tinktúrou, alebo masťou a vnútorne používať tinktúru 1x až 2x denne 1 kávovú lyžičku.

ČELNÉ A ČEĽUSTNÉ DUTINY

Pri zápaloch dutín sa inhalujú pary - do hrnčeka horúcej vody sa pridá 1 kávová lyžička tinktúry. Okolie dutín je možné potierať masťou alebo tinktúrou. Pri tom dbáme na to, aby propolis neprišiel do blízkosti jemnej pokožky očných viečok alebo očí. Vnútorne sa podáva 1 kávová lyžička 1x až 2x denne do hrnčeka vlažného čaju.

DETSKÝ EKZÉM

Najčastejšie sa používa masť. Niekedy je vhodné dosušovanie pokožky tinktúrou, alebo kozmetickou vodou, alebo tinktúrou riedenou prevarenou vodou. Obyčajne sa ekzém znova neobjavuje. Pri ekzémoch z podráždenia sa tento môže znovu vyskytnúť pri novom podráždení. Propolis dobre pomáha pri detskom ekzéme, atopickom, atď.

DROBNÉ PORANENIA

Ak použijeme hneď propolis, vyhojí sa poškodená pokožka bez jazvy. Tinktúra môže vyvolať pocit pálenia, masť nesmie prísť do krvácajúcej rany! Rany, ktoré nie sú vhodné na zošívanie potierame tinktúrou, ktorá pôsobí ako dezinfekcia a hojivý prostriedok.

DUTINA ÚSTNA

Afty, zapálené ďasná, boľavé zuby, bolesti v krku, spálený jazyk a iné defekty, potierame alebo pokapáváme tinktúrou alebo používame sprej alebo výplach tinktúrou riedenú prevarenou vodou. Používanie masťou býva menej vhodné, iba niektoré opary sa lepšie vyhoja po použití masťou.

DVANÁSTNIK

Pri zápaloch alebo vredoch, i starých, používame 2x až 3x denne 1 kávovú lyžičku do pohára vlažnej vody, čaju alebo vlažného mlieka, vždy hodinu pred jedlom vypiť. Vymiznutia ťažkostí býva prekvapivo skoro.

EKZÉMY

Najčastejšie sa používa masť. Niekedy je vhodné dosušovanie pokožky tinktúrou alebo kozmetickou vodou alebo tinktúrou riedenou prevarenou vodou. Propolis dobre pomáha u všetkých typov ekzémov a obyčajne sa znova neobjavujú. Ekzémy z podráždenia sa môžu vyskytnúť pri novom podráždení.

EKZÉMY UŠNÉ

Vo zvukovode je aplikácia tinktúry alebo tinktúry riedenej vodou veľmi účinná.

HEMEROIDY

Najčastejšie sa používa tinktúra 1 kávová lyžička do pohára vlažnej vody alebo 2x až 3x denne alebo preventívne 1x denne. Postihnuté tkanivo je vhodné ošetrovať masťou niekoľkokrát denne po dôkladnej hygiene.

HLASIVKOVÉ ŤAŽKOSTI

Najvhodnejšie je kloktanie tinktúry riedenej vodou alebo použitie spreja. Vnútorne sa používa 1x až 2x denne 1 kávová lyžička tinktúry v pohári vlažnej vody alebo čaju. Vhodné sú aj zaparovacie zábaly s použitím tinktúry alebo suché s masťou.

HNAČKA

Tinktúra sa užíva na lačno, ráno a večer, 1 kávová lyžička v pohári vlažnej vody.

HNISAVÉ PORANENIA

Okolie rany niekoľkokrát denne potierame tinktúrou, neskôr môžeme ošetrovať okolie rany masťou. Ťažkosti veľmi skoro vymiznú. U preležanín pôsobia obklady propolisu s olivovým olejom vyčistenie rán a ich uzavretie (1: 5). Okolitú kožu je potrebné chrániť natretím Novikovom alebo indulonou alebo toaletnou vazelínou, aby okolitá koža nebola alergizována.

HORÚČKA

Pri horúčkovitých ochoreniach sa používa tinktúra 1 kávová lyžička v pohári vody alebo čaju 2 až 3x denne.

HORNÉ CESTY DÝCHACIE

Pri slabších i silnejších ochoreniach sa tinktúra používa vnútorne, 1 kávová lyžička 2x denne, ob deň alebo až 2x denne inhalácia, používa sa aj masť do nosa aj ako obklady. Na priedušky užívame 3x denne 20 kvapiek na kocku cukru alebo do medu, tekutín alebo samostatne.

HRUBÉ ČREVO - ZÁPAL

Užíva sa tinktúra 2x denne 1 kávovú lyžičku do pohára vody alebo čaju, vypiť ráno a večer na lačno.

CHRONICKÉ KOŽNÉ EKZÉMY

U všetkých pôsobí propolis buď v masti alebo v obkladoch s tinktúrou riedenú prevarenou vodou. U akútneho mokvajúceho ekzému je potrebné najprv obklady ekzém upokojiť, potom aplikovať propolis. Čím kratšia doba trvania ekzému, tým lepší výsledok.

CHRÍPKA

Pri ochoreniach sa používa hneď na začiatku 1 polievková lyžica tinktúry po 8 hodinách najviac 3x až 4x po sebe. Preventívne v období chrípok sa používa 1 kávová lyžička 1x až 2x denne. Pri nádche sa používa tinktúra. Masť je vhodná aj na ošetrenie oškretého nosa. Preventívne možno použiť aj propolis so žuvačkou alebo propolisovú emulziu na výplach úst.

CHRÍPKOVÉ EPIDÉMIE

Akonáhle nám začne mraziť v chrbte a začne bolieť hlava, berieme najprv 35 kvapiek tinktúry a po hodine znova. Ďalej potom 3x denne 30 až 35 kvapiek po dobu 2 až 3 dní. Ak sa začne tinktúra brať až po 2 až 3 dňoch, nie je už taký účinok.

IMPOTENCIA

Býva rôzneho pôvodu, obyčajne ako následok vnútorného ochorenia. Na odstránenie týchto ťažkostí sa zvyčajne používa 1x až 2x denne 1 kávová lyžička tinktúry v pohári vlažnej vody alebo čaju. Je dobré užívanie tinktúry v odvare saturejky a mäty piepornej v pomere 1 lyžičku na 1 šálku.

INFEKCIA

Obličiek, močových ciest, močového mechúra, zápal prostaty. Pomáha veľmi dobre tinktúra.

INFEKCIA ZAŽÍVACIEHO TRAKTU

Na katary tenkého aj hrubého čreva dobre pomáha tinktúra.

INTERNÉ OCHORENIA

Používa sa vnútorne tinktúra 2x až 3x denne 1 kávová lyžička v pohári vody alebo čaju.

JAZVY A STARÉ RANY

Postihnuté miesto umyjeme odvarom z repíka alebo nechtíka a ošetríme tinktúrou alebo zvláčnime masťou. Odstrania sa opuchy a rany sa vyhoja.

KAŠEĽ

Vnútorné užívanie 1 kávová lyžička tinktúry, inhalácie do hrnčeka horúcej vody dáme 1 kávovú lyžičku tinktúry a výpary vdychujeme 2x denne. Kloktanie - do pohára vlažnej vody dáme 1 kávovú lyžičku tinktúry a niekoľkokrát denne kloktáme. Obklady zaparovacie na krk alebo hrudník - navlhčený obklad pokvapkáme asi 30 kvapkami tinktúry, najlepšie na noc. Suchý obklad na krk alebo hrudník s použitím masti. Kašeľ zvyčajne odznie skôr, než stačíme aplikovať všetky možnosti liečenia.

KATAR HORNÝCH CIEST DÝCHACÍCH

Postupujeme podobne ako u kašľa. Môžeme použiť aj masť do nosa pri nádche alebo na potieranie čela, krku, hrudníka.

KOLIKA BRUŠNÁ

Obvykle sa používa 1x až 2x po sebe 1 kávová lyžička tinktúry. Možné je aj použitie 1 polievkovej lyžice tinktúry najviac 2x po dvoch hodinách. Vždy je však vhodné vyhľadať lekára.

KOZMETICKÉ VADY

Používa sa tinktúra pre ošetrenie malého defektu alebo tinktúra riedená prevarenou vodou na každodenné ošetrovanie alebo kozmetická voda. Pre zvláčnenie pleti sa používa masť.

KOŽNÉ OCHORENIA

Propolis sa používa tam, kde ostatná liečba už nezaberá. Tinktúra vyvolá pocit pálenia, preto ju používame len na ošetrenie malého kúsku pokožky alebo riedime vodou. Kozmetická voda je vhodná k pravidelnému ošetrovaniu. Masť používame pre rýchlejšie zahojenie a zvláčnenie pokožky.

KOŽNÉ PLESNE

Tinktúru používame aspoň po dobu 3 týždňov. To je doba, po ktorú je potreba plesňové ochorenie ošetrovať, aby sa pôvodca choroby dostatočne potlačil. Pre zvláčnenie pokožky sa môže použiť masť. Po 3 týždňoch každodenného používania je vhodné na týždeň prerušiť a pokračovať ešte 2x až 3x po troch týždňoch. Ak je na začiatku pokožka popraskaná a pocit pálenia je príliš silný, je možné použiť tinktúru riedenej vodou aspoň 1: 1 alebo tak, aby na poškodenej pokožke nepálila. Vhodná je aj masť pre prvé alebo druhé ošetrenie. Nesmie však prísť do krvácajúcej rany. Pri plesni ošetríme propolisovým sprejom aj obuv vnútri.

KRVNÝ TLAK KOLÍSAVÝ

Užíva sa 1x až 2x denne 20 až 30 kvapiek podľa ťažkostí.

NÍZKY TLAK

Užíva sa 20 kvapiek do pohára vlažnej vody alebo čaju ráno 1 hodinu pred jedlom.

VYSOKÝ TLAK

30 kvapiek na noc tinktúry samotnej alebo v pohári vlažnej vody, čaju alebo bylinkového odvaru.

KRVNÝ TLAK VYSOKÝ

Kombinácia tinktúry a materskej kašičky má výborné účinky na zníženie vysokého krvného tlaku.

KŔČE V NOHÁCH

Kŕčovité stiahnutie svalov končatín i ostatných, uvoľníme potieraním masťou alebo tinktúrou. Pri častejšom výskyte užívame propolisovú tinktúru 1 kávovú lyžičku 1x až 2x denne.

KŔČOVÉ ŽILY

Ľahko masírujeme postihnuté miesta a okolia. Preventívne sa užíva tinktúra 1 kávová lyžička 1x až 2x denne.

KURIE OKÁ

Na noc potrieme tinktúrou alebo masťou a prelepíme. Počas niekoľkých dní idú odstrániť. Kurie oká, hyperkeratóza kožné a bradavice, po 3 dni dávame masť alebo tinktúrou navlhčenú gázu. Potom vykúpeme v teplej vode a kurie oko sa vymrští. Na hyperkeratóza môžeme do masti pridať 2 až 4% kyseliny salicylovej. Môžeme dať aj placku zo surového propolisu, ktorú nahrejeme, aby lepšie priľnula.

LUPIENKA

Najlepšie zaberá masť a vnútorne tinktúra. Pri používaní propolisu je potrebné veľké trpezlivosti a vyvarovať sa akéhokoľvek podráždenia alebo oslabenie organizmu. Po niekoľkých týždňoch až mesiacoch obyčajne vymiznú príznaky, niekedy aj celé ochorenie.

U lupienky trvajúcej kratšiu dobu sa vylieči 60% pacientov pri potieraní postihnutého miesta tinktúrou. Výhodné je súčasne podávať materskú kašičku, s ktorou sa dosahuje lepšie výsledky.

LUPINY

Zvyšok tinktúry, môže sa použiť aj kal zvyšný na dne fľaštičky, sa naleje do menšieho množstva šampónu alebo kondicionéru. Už po prvom použití uvidíme účinok.

MIGRÉNA

Používa sa tinktúra v období pokoja preventívne 1x denne 10 kvapiek. Pri častejších problémoch až 3x denne 20 kvapiek. Vhodné sú aj obklady spánku, tylu, celého krku.

MOČOVÉ CESTY - zápaly, kamene

Vnútorne sa používa tinktúra 2x denne 1 kávová lyžička ráno a večer 1 hodinu pred jedlom. Vhodné sú aj zábaly suché s použitím masti alebo zaparovací s použitím tinktúry. Dopĺňame bylinkovými čajmi.

MOZGOVÁ MRTVICA

Užíva sa tinktúra 2x denne 1 kávová lyžička a postihnutá časť tela sa masíruje niekoľkokrát denne masťou. Stačí tiež príležitostne potierať.

MOZOLE, OŠLAPKY, OTLAKY

Potierame tinktúrou účinnejšia je masť.

NADÚVANIE

Ak nemáte možnosť pohybu, potierame oblasť brucha tinktúrou alebo masťou a vnútorne užívame 2x až 3x za deň 1 kávovú lyžičku tinktúry samotnej alebo podávané vo vlažnej vode alebo čaji.

NÁDCHA

Najčastejšie sa používa masť do nosa. Nádcha obyčajne ustúpi po prvom až druhom použití. Ak nemáme masť, použijeme tinktúru riedenej vodou tak, aby v nose nepálila.

NÁVALY V PRECHODE

Používa sa 1x až 2x denne 1 kávová lyžička tinktúry samotnej,alebo v čaji. Po 2 až 3 týždňoch užívania sa na 1 až 2 týždne vynecháva.

OBLIČKY

Vhodné sú zaparovacie zábaly na noc s tinktúrou alebo suché s použitím masti. Vnútorne sa užíva tinktúra 2x denne 1 kávová lyžička ráno a večer 1 hodinu pred jedlom. Obyčajne sa užíva v čaji alebo v bylinkovom odvare.

OBRANYSCHOPNOSŤ ORGANIZMU

Užíva sa preventívne 1x denne 10 kvapiek v období chrípok alebo iného nebezpečenstva oslabenia organizmu až 2x denne 30 kvapiek.

OČI - ZÁPALY SPOJIVIEK

Pozor nikdy Nevtierajte propolis v akejkoľvek forme do očí ani na jemnú kožu okolo nich!

OMRZLINY

Ošetrujeme postupne. Až po riadnom prekrvení poškodenej tkáni potierame tinktúrou riedenej vodou. Vhodnejšie je však prevencia. Pred odchodom do nepriaznivého počasia ošetríme tvár, uši aj končatiny masťou alebo tinktúrou. Zníži sa tak aj nebezpečenstvo podchladenia.

OPARY

Pred výskytom potierame precitlivelé miesto tinktúrou. Pokiaľ sa už vytvorili pľuzgiere, vysušíme ich tinktúrou. Doliečenie vykonávame masťou, prípadne dosušíme tinktúrou. Môžeme dávať obklady tinktúry riedené vodou.

OBARENINY

Čo najskôr poliať, pokvapkať alebo potrieť tinktúrou. Možné priložiť obklady z tinktúry. V ďalšom ošetrovaní používame masť aj tinktúru. Ak nie je pri ruke tinktúra, použijeme masť.

OPITOSŤ

Opitého človeka privedieme k sebe, keď mu dáme vypiť pohárik vody, do ktorej sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry. Propolis neznižuje hladinu alkoholu v krvi!

OPUCHY NôH

Masírujeme alebo potierame tinktúrou aj masťou niekoľkokrát po sebe podľa potreby. Vhodné je aj podávanie tinktúry 1x až 2x denne 1 kávovú lyžičku.

OŽAROVANIE

Pokožku v mieste ožarovania oplachujeme odvarom z nechtíka záhradného, do ktorého sme pridali 1 kávovú lyžičku tinktúry. Vhodné je aj vnútorné podávanie čaju s 1 kávovou lyžičkou tinktúry ráno a večer.

PANKREAS

Ráno a večer 1 kávovú lyžičku do pohára vlažnej vody alebo čaju hodinu pred jedlom. Chronické recidívy zápalov pankreasu, 3x denne 40 kvapiek. Doba liečenia od 3 týždňov do 1 roka.

PARADENTÓZA

Ďasná potierame tinktúrou niekoľkokrát denne. Vynikajúce výsledky!

PEČEŇOVÉ NEDUHY

Používa sa vnútorne tinktúra 2x až 3x denne 1 kávová lyžička v pohári vody alebo čaju.

PLESEŇ NôH A OSTATNÝCH ČASTÍ TELA

Tinktúru používame aspoň 3 týždne. To je doba, po ktorú je potrebné plesňové ochorenie ošetrovať, aby sa pôvodca ochorenia dostatočne potlačil. Pre zvláčnenie pokožky sa môže použiť masť. Po 3 týždňoch každodenného používania je vhodné na 1 týždeň prerušiť a pokračovať 2x až 3x po 3 týždňoch. Pri plesni nôh ošetríme propolisovým sprejom aj obuv vnútri. Preventívne aj liečebne možno s úspechom použiť aj propolisové mydlo.

POTENIE NôH

Znížime na prijateľnú hranicu tinktúrou alebo masťou aplikovanú na noc.

POPÁLENINY

Čo najskôr poliať, pokvapkať alebo potrieť tinktúrou alebo priložiť obklady z tinktúry. Pri ďalšom ošetrovaní používame masť alebo tinktúru. Šetrný je postrek propolisovým sprejom. U popálenín 2 stupne pôsobí anesteticky, u 3 stupne zamedzuje jazvám a hnisaniu rany.

POPRASKANÉ PäTY

Niekoľkokrát po sebe namazať masťou. Nepoužívame tinktúru.

PORANENIE

Okolie rany potierame tinktúrou alebo masťou. Dbáme na to, aby tinktúra ani masť neprišla do krvi v krvácajúcej rane. Propolis v okolí rany tlmí bolesť, chráni pred zápalom a podporuje rýchlejšie hojenie. Toto ošetrenie nenahradí lekárske ošetrenie.

PORUCHY KRVNÉHO OBRAZU

Užíva sa 30 kvapiek na noc. Po 2 až 3 týždňoch je vhodné užívanie prerušiť na 1 až 2 týždne.

POSILNENIE ORGANIZMU

Užíva sa 1x až 2x denne 10 až 20 kvapiek tinktúry. Pri väčšej záťaži, psychickej alebo fyzickej, zvýšime až na 30 kvapiek 2x denne.

PREVENCIA

Užívame tinktúru samotnú alebo v čaji 10 kvapiek denne.

PRELEŽANINY

Potierame tinktúrou najlepšie riedenej vodou a dávame obklady s tinktúrou alebo masťou niekoľkokrát denne.

PROSTATICKÉ ŤAŽKOSTI

Užíva sa 3x denne 1 kávová lyžička do pohára vody alebo vlažného bylinkového čaju.

PROPOLISOVÁ KÚRA

Odporúča sa po operáciách zhubných nádorov k zvýšeniu obranyschopnosti organizmu.

PRIEDUŠKY

Užíva sa tinktúra 1 kávová lyžička 2x denne každý druhý deň a 2x denne inhalácie. Prípadne zaparovacie obklady s tinktúrou alebo suché obklady s použitím masti.

PRVÁ POMOC

Propolisovú tinktúru aj masť je vhodné mať stále pri ruke, pretože sa dá použiť pri všetkých náhlych príhodách, okrem zranenia v blízkosti očí.

PRECHOD

Po dobu 1 roka pred bežne očakávaným prechodom sa užíva 10 kvapiek tinktúry, po 3 týždňoch, 1 týždeň prestávka.

PSYCHICKÁ VYČERPANOSŤ

Užíva sa 1x až 2x denne 10 až 20 kvapiek tinktúry.

REUMA

Bolestivé kĺby a okolie potierame alebo masírujeme niekoľkokrát po sebe tinktúrou alebo masťou. Vhodné je aj vnútorné podávanie 2x denne 1 kávovú lyžičku tinktúry.

SPÁNOK

Užíva sa 1 kávová lyžička do pohára vlažnej vody večer po jedle.

STERILITA

Užíva sa 1 kávová lyžička tinktúry do pohára vody ráno alebo večer.

STRESOVÉ STAVY

Užíva sa 1 až 3x denne 10 až 20 kvapiek tinktúry.

SVRBENIE POKOŽKY

Podľa potreby niekoľkokrát opakovane potierať masťou alebo tinktúrou po dobu asi 2 týždňov.

TRHLINKY NA CHODIDLÁCH ALEBO DLANIACH

Tinktúrou namočená gáza alebo aj surový propolis nahriaty a priložený na 24 hodín pôsobí blahodarne. Potom vymeniť obklad za nový a opakovať ešte 3x.

TROJKLANÝ NERV

Postihnutú oblasť 2x denne potierať tinktúrou alebo masťou.

TROMBÓZA DOLNÝCH KONČATÍN

Užíva sa 3x denne 40 kvapiek po 3 týždne až 1 rok.

TUBERKULÓZA - PĽÚCNA, KRČNÁ, KOŽNÁ

Tlmí sa rast bacilov. Užíva sa v kombinácii s liekmi antituberkulotikami. Užíva sa emulzia, 3x denne polievková lyžica po dobu až 1 roka. vždy po 2 mesiacoch prestávka 2 týždne. U kožnej TBC sa aplikuje masť 1x za 2 dni.

ÚNAVA, BOLESTI SVALOV, KĹBOV Z ÚNAVY

Niekoľkokrát denne potierať tinktúrou alebo masírovať masťou.

UŠI - EKZÉM, ZÁPAL STREDNÉHO UCHA, ZÁPAL VONKAJŠIEHO ZVUKOVODU

Tinktúru nikdy nepoužívame samotnú, ale vždy riedenú vodou tak, aby nepálila, minimálne 1: 1.

VLASY - PADANIE, ŠTIEPENIE, SVRBENIE POKOŽKY, LUPINY

Do šampónu môžeme pridať na každé použitie asi 20 kvapiek tinktúry alebo po umytí vlasov spláchneme roztokom - 1 kávová lyžička tinktúry do pohára vlažnej vody. Môžeme tiež pridať 20 kvapiek tinktúry do kondicionéru.

VRED PREDKOLENIA

Uzavretý alebo tvoriace sa nekrvácajúce vredy predkolenia potierame masťou alebo tinktúrou, tinktúru možno riediť prevarenou vodou alebo dáme tinktúrou potretý obklad. Dobré je tiež podávanie tinktúry 1 až 2x denne 1 kávovú lyžičku do pohára vlažnej vody alebo čaju.

VRED PREDKOLENIA OTVORENÝ

Do otvoreného vredu nedávame žiadne masti ani tinktúru. Okolie vredu predkolenia potierame opatrne tinktúrou alebo masťou. Dobré je kombinovať raz masť a raz tinktúru. Podľa charakteru ochorenia trvá aj dĺžka doby liečenia, než sa vred predkolenia uzavrie - až niekoľko týždňov. Aj potom sa poškodená pokožka ďalej ošetruje tinktúrou a masťou. Vhodné je tiež podávanie 1 kávovej lyžičky 1 až 2x denne.

ZÁPCHA

Užíva sa 1x až 2x denne 1 kávová lyžička tinktúry v pohári vlažnej vody alebo čaju. Po 3 týždňoch používania na 1 až 2 týždne prerušiť.

ZÁPAL PĽÚC

Po dohode s lekárom sa užíva tinktúra 2x denne 1 kávová lyžička, ďalej sa môže inhalovať a dávať obklady s tinktúrou alebo masťou na hrudník.

ZAŽÍVACIE PROBLÉMY

Pozri zápcha, hnačka, nadúvanie.

ZLEPŠENIE PRIECHODNOSTI CIEV PRI PORUCHE VÝŽIVY HORNÝCH AJ DOLNÝCH KONČATÍN A PO SRDCOVOM INFARKTE

Tinktúra s materskou kašičkou v emulzii ráno na lačno 3x denne pol hodiny pred jedlom.

ZUBY

Ak chceme zuby pekné a odolné, kvapneme na zubnú pastu pred čistením 1 kvapku tinktúry, alebo používame zubnú pastu s propolisom. Veľmi dobré výsledky. Viac viď bolesti zubov.

ŽALÚDOČNÉ DVANÁSTNIKOVÉ VREDY

Užívame 3x denne pol až 1 hodinu pred jedlom 20 až 35 kvapiek do mlieka alebo medu. Zlepšenie sa prejaví po 3 dňoch liečby. Ak berieme súčasne materskú kašičku a med, máme vhodnú kombináciu ku konzervatívnej liečbe vredovej choroby.

ŽALÚDOK

Pri žalúdočných ťažkostiach užívame tinktúru 2 až 3x denne 20 kvapiek do pohára vlažnej vody alebo mlieka, vždy 1 hodinu pred jedlom.

Množstvo možno zdvojnásobiť. Podáva sa 1 mesiac, potom 1 týždeň prestávka, po nej možné pokračovať ďalej. Pri prejedení podáme 1 kávovú lyžičku tinktúry s malým množstvom vody.

ŽENSKÉ ŤAŽKOSTI

Podľa charakteru ochorenia po porade s lekárom užívame - tinktúru 1 kávovú lyžičku 1x až 2x denne, obklady s tinktúrou alebo len ľahko potierame bolestivú časť.

Pri liečbe gynekologických ochorení ako svrbenie lona alebo pošvových zápaloch a plesňových ochoreniach, eróziách maternice alebo po vykonanom popálení maternice, ktoré sa nehojí, je niekedy aplikácia propolisu efektívna. Aplikuje sa buď masťou alebo formou v propolisovej emulzii namočených tampónov. Možno však tiež vykonať výplach propolisovou emulziou 2x zriedenou. Výplach a tampóny aplikujeme 2x denne.

U žien pri klimakterických problémoch a návaloch sa odporúča 2x 20 kvapiek tinktúry denne.

ŽLČNÍK

Užíva sa tinktúra 2x denne 1 kávová lyžička, po 3 týždňoch prerušiť užívanie na 1 až 2 týždne.

 

LEKÁR POMÁHA ALE PRÍRODA LIEČI            (Hippokrates)

 

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

VČELIA LEKÁREŇ: MEDICÍNA NA KAŽDÚ BOLIESTKU

 

Včely nie sú na tejto planéte len preto, aby nás zásobovali medom a naháňali s nabrúsenými žihadlami. Ponúkajú oveľa viac...

 

Poletujú po lúkach a lesoch, opeľujú kvety, občas nás uštipnú a vďaka nim máme sladké raňajky. Týmto sa zvyčajne končia naše vedomosti o včelách. EVA netvrdí, že by ste sa mali stať expertkami na úžitkový hmyz, prípadne si čo najskôr zohnať nejaký úľ a odchytiť roj, ale nezaškodilo by vedieť o tejto problematike viac. Inak prichádzate o veľa dobrého a možno aj o zdravie. Med sa totiž nehodí len na chlieb a do čaju. A už vôbec to nie je jediný liečivý produkt, ktorý by ste našli vo „včelej lekárni“. Dokonca existuje apiterapia = včelia terapia = liečenie medom, peľom, materskou kašičkou, propolisom a jedom.

 

SLADKÉ POTEŠENIE... MED

Keby vám lekár predpísal med, asi by ste ho označili za blázna a vydupali by ste si najmodernejšiu tabletku. V takom stredoveku ho predpisovali bežne a nikto sa nesťažoval. Med je vynikajúcim prírodným medikamentom. Aby sa zachovali jeho liečivé vlastnosti, nesmiete ho zohriať na viac ako 50 °C. Ak vám skryštalizoval a chcete ho roztopiť, použite vodný kúpeľ. Do mikrovlnky ho nedávajte ani náhodou, pretože sa zničia všetky cenné látky. A nezabudnite na základné pravidlo pri zháňaní medu: nakupujte len od spoľahlivých dodávateľov, najlepšie priamo u včelárov s dobrým menom. V opačnom prípade hrozí, že si namiesto lieku prinesiete domov jed. Mnohé produkty vo veľkých obchodných reťazcoch obsahujú zvyšky antibiotík, ktorými sa kŕmia včely, ale aj rôzne chemikálie, dokonca môžete natrafi ť na falošný med namiešaný z cukru a škrobu.

 

Účinky:

dokáže „nakopnúť“ oslabený organizmus 

pôsobí antibakteriálne a protizápalovo 

posilňuje imunitu 

lieči infekcie horných dýchacích ciest 

zabraňuje kôrnateniu tepien 

podporuje trávenie 

regeneruje pečeň 

detoxikuje 

odstraňuje miernejšiu zápchu i hnačku 

urýchľ uje hojenie rán 

zlepšuje spánok 

v spojení s peľ om lieči anémiu 

posilňuje nervovú sústavu a psychiku 

znižuje toxické pôsobenie kávy, cigariet, alkoholu a silného čaju

 

PRVOTRIEDNE ANTIBIOTIKUM... PROPOLIS

 

Naši predkovia to vedeli už odpradávna a potvrdili to aj vedecké štúdie. Propolis je jedným z najlepších antibiotík, ktorými nás obdarovala príroda. Ničí baktérie a vírusy, vďaka čomu si hravo poradí s bolesťami hrdla, prechladnutím či chrípkou. Ide o zmes vosku a živíc zozbieraných z rastlín, najmä z kvetových a listových pukov. Včely ním tmelia trhliny a otvory, napríklad na zimu si zmenšia „vchodové dvere“ do úľa. V propolise sa nachádza okolo 180 látok, najmä fl avonoidy, minerály, vosky, éterické oleje, mastné a organické kyseliny. Vyrábajú sa z neho rôzne tinktúry a masti.

Ďalšie účinky:

zastavuje šírenie baktérií 

likviduje vírusy a plesne 

tlmí rôzne bolesti, napríklad zubov, hrdla či chrbtice 

pôsobí dezinfekčne a protizápalovo 

podporuje hojenie rán 

lieči ekzém, psoriázu, angínu, akné, afty, astmu 

osvedčil sa pri žalúdočných ťažkostiach, gynekologických problémoch, poruchách imunity, anémii, parodontóze, vypadávaní vlasov 

ruší účinky niektorých jedov 

má antioxidačné vlastnosti

 

KRÁĽOVSKÝ POKRM... MATERSKÁ KAŠIČKA

 

Túto kašovitú hmotu vylučujú včelie robotníčky a kŕmia ňou kráľovnú. Obsahuje výživné látky v podobe bielkovín, tukov, cukrov, vitamínov, aminokyselín a enzýmov. Zásobuje telo energiou, dodáva chuť do života a povzbudzuje imunitný systém. Dôkaz, že materská kašička spomaľuje starnutie, sa dá nájsť priamo v úli – kým včelie robotníčky lietajú po svete približne šesť mesiacov, kráľovná si vychutnáva slasti života šesť rokov. Keďže materská kašička zvláčňuje, zjemňuje a chráni pokožku, využíva sa aj v kozmetike, najmä na výrobu krémov. Pokojne si ju môžete naniesť namiesto obľúbenej pleťovej masky.

 

Ďalšie účinky:

stimuluje organizmus 

povzbudzuje látkovú výmenu 

znižuje hladinu cukru v krvi 

lieči astmu 

zlepšuje využitie vápnika v tele 

tlmí rozvoj osteoporózy 

vyživuje kĺby 

posilňuje srdce a pečeň 

zabíja vírusy 

má antibiotické účinky 

prospieva psychike 

podporuje sústredenie 

prehlbuje spánok 

zaháňa stres 

reguluje menštruačný cyklus 

pozitívne vplýva na plodnosť

 

PRÍVAL ENERGIE... KVETOVÝ PEĽ

 

Peľ je vzácny. Včely musia nazbierať milióny maličkých zrniek a na nožičkách ich dopraviť do úľa! Nie nadarmo sa hovorí, že sú usilovné. Či sa im to páči, alebo nie, musia peľ „loviť“, lebo inak by neprežili – čerpajú z neho množstvo výživných látok. Rovnako dobre môžu žlté zrnká poslúžiť aj vám. Oceníte ich najmä koncom zimy a na jar, keď organizmu dochádzajú sily. Ak vás lekár označil za alergičku, peľový poklad radšej nechajte na pokoji.

 

Ďalšie účinky:

regeneruje organizmus po vyčerpávajúcej chorobe • odstraňuje anémiu • pomáha pri anorexii a podvýžive • zastavuje úbytok životných síl • lieči ochorenia pečene vrátane žltačky a cirhózy • zaháňa chronickú zápchu • osvedčil sa pri vypadávaní vlasov • harmonizuje krvný tlak (vysoký znižuje, nízky zvyšuje) • čistí krv • odbúrava cholesterol • stabilizuje hladinu hormónov • pochvaľ ujú si ho ženy v menopauze • navodzuje spánok • nabíja optimizmom

 

NEBEZPEČNÝ LIEK... VČELÝ JED

 

So všetkými včelími produktmi môžete experimentovať, koľko len chcete... až na apitoxín, teda včelí jed. Dokáže liečiť, aj zabíjať. Hoci nebezpečná a otravná je až dávka z dvesto žihadiel, alergikovi stačí i jedno jediné. Najväčšími fanúšikmi apitoxínu sú reumatici. Kým ostatní pozemšťania pred žihadlami utekajú, oni si ich doslova vychutnávajú, pretože jed zlepšuje ich zdravotný stav. Ak ste sa stali obeťou reumy, nech vám ani nenapadne postaviť sa pred úľ a stať sa aj obeťou včielky Majky a jej partie. „Prikladanie“ včiel by malo prebiehať len pod dohľadom skúseného liečiteľa. Bezbolestným riešením sú masti s obsahom včelieho jedu, majú však o tretinu nižší účinok.

 

Ďalšie účinky:

má protizápalové vlastnosti 

ničí baktérie

lieči epilepsiu a roztrúsenú sklerózu

znižuje krvný tlak 

pomáha pri chronickej bolesti 

zaháňa migrénu 

zvyšuje odolnosť tkanív pred škodlivým žiarením

apríla 2009 |tlač EVA