Bioaktívne látky v produkte a ich účinky:
- Včelí jed – je sekrétom jedovej žľazy včiel robotníc
Tvorbu jedu u včiel podmieňuje prítomnosť bielkovín (peľu) v potrave. Samotný včelí jed je bezfarebná, číra, koloidná tekutina, ktorá na vzduchu ľahko vysychá. Má aromatickú vôňu, pripomínajúcu trochu med a pálčivo horkú chuť. Je kyslej reakcie. Účinky včelieho jedu sa nestratia ani po zamrznutí, rozpustení vo vode, resp. inej tekutine, vysušení, vmiešaní do masti a pod.
Hlavnou zložkou včelieho jedu sú nízkomolekulárne peptidy. Obsahuje tiež veľké množstvo biologicky aktívnych látok a zvyšuje prekrvenie. Má protizápalový, analgetický a protisvrbiaci účinok. Stimuluje tvorbu kolagénu a elastínu, ktoré dodávajú pleti prirodzenú pružnosť a zamedzujú tak jej ochabovaniu a vzniku vrások. Využitie včelieho jedu vykazuje relaxačný, ohrievací a upokojujúci účinok. Okrem toho rýchlo uľavuje od bolesti, zmenšuje opuchy, vstrebáva hematómy a obnovuje krvný obeh v svaloch po intenzívnych fyzických záťažiach. Svaly nielen krásne prehreje, ale uvoľní aj napätie v nich. Zlepšuje tiež pohyblivosť v kĺbových tkanivách, preto pomáha i pri reumatizme či artritíde, stuhnutých rukách a nohách a pri ochoreniach karpálneho tunelu. Pri prechladnutiach a chrípkach ho odporúčame vmasírovávať nielen v miestach dutín, ale i na hruď. Pri bolestivých menštruáciách zas v oblasti podbruška. Včelí jed pozitívne pôsobí aj na oblasť hypofýzy (kôra nadobličky), ktorá svojimi hormónmi ovplyvňuje všetky žľazy s vnútornou sekréciou v organizme (napr. pozitívne pôsobí pri erektilnej dysfunkcii mužov).
Aminokyseliny vo včeľom jede pôsobia na ľudský organizmus rozhodujúcim podielom. Napr. metionín má vplyv na látkovú premenu tukov a zabraňuje ich ukladaniu v pečeni.
Zásadne sa nesmie liečiť včelím jedom človek, ktorý je alergický na pichnutie včelou, ďalej pacienti s ťažkou srdcovou poruchou a diabetici, ktorí dostávajú inzulín! Masť sa nesmie dostať do očí!
- Slnečnicový olej – eliminuje voľné radikály
Pôsobí protizápalovo, udržuje zdravú pokožku a pomáha liečiť ekzém.
- Gáfor – má silný antiseptický, antibakteriálny a protizápalový účinok
Navyše podporuje krvný obeh, hojí rany a zabraňuje bolesti svalov.
- Propolis – využíva sa na popáleniny, pri spálení kože, na omrzliny, popraskané ruky alebo pery
Účinný je aj pri ekzémoch, plesniach, lupienke a zápalových ochoreniach kože, na bercove vredy, drobné poranenia, hnisajúce rany, ale najmä na masáže pri bolestiach krížov a kĺbov.
- Včelí vosk – vytvára bariéru, ktorá pomáha udržať vlhkosť v pokožke
Chráni pokožku pred toxínmi, poskytuje jej ochrannú bariéru a umožňuje jej dýchať.
- Horčičný olej – vhodný na masáže, vďaka svojim prehrievacím a prekrvujúcim účinkom
Pomáha uvoľniť stuhnuté a natiahnuté svaly, uľavuje bolestivým kĺbom a pôsobí blahodarne aj pri reume.
Pre koho je masť Apicole vhodná?
- Pri ochorení svalov, kĺbov, šľachových systémov a poruchách pohybového aparátu
- Na liečbu dny
- Pri zápalových reumatických procesoch (myalgie, myozitídy)
- Pri chronických bolestiach chrbta
- Na desenzibilizačnú liečbu proti nežiaducim reakciám
- Pri neuralgii trojklanného nervu
Skladovanie
Apicole odporúčame skladovať na suchom a tmavom mieste pri izbovej teplote do 26 C°. Chrániť pred slnečným žiarením. Spotrebovať do 3 mesiacov od otvorenia včelieho produktu.